Vissza a főoldalra (katalógus)
A Beszámoló Fotóalbuma ITT található!
Most végre elérkeztünk az első elsődleges célomhoz, ez a Grotta Gigante. Aki ismer engem az tudja, hogy mániákus barlangkedvelő vagyok (többek között) és most sikerült 3 fantasztikus barlangot összehozni erre a túrára (a másik kettő: Szlovénia, Škocjanske jame és a Postojnska jama). Ezen a napon először ide jöttem, mivel ezt mindenképpen meg akartam nézni és csak utána mentem le a Miramare kastélyhoz, ez szó szerint szinte a barlang alatt van a tengerparton.
Könnyen megtalálható GPS-el (e nélkül viszont igencsak nehezen). Van egy nem túl nagy parkolója, most kb az 1/3-a volt tele. Innen el kell sétálni a fogadó épülethez jegyet venni. Minden egész órában indul túra, de 13:00-kor nincs (tehát két óra szünet van annak aki 12:00 után néhány perccel ér ide). Mindenesetre érdemes a nyitva tartást interneten is ellenőrizni változhat.
A legfontosabb figyelmeztetés: 500 lépcső le és utána 500 lépcső fel. A nehezen lépcsőzők jól gondolják meg.
A Grotta Gigante mérete a legfontosabb jellemzője ennek a barlangnak, ezzel bele is került a Guiness Rekordok könyvébe 1995-ben. Hossza 168 m, szélessége 76 m , magassága 114 m, összesen 365.000 m3 a térfogata. Ugyanis egy nagy barlang terem a meglátogatandó cél (nem tudok oldal ágakról). Közel 3.000.000 évvel ezelőttig a Timavo folyó alakította ki ezt a termet, majd akkor egyel lejjebb szintre költözött, így megindulhatott a cseppkőképződés, ami a mai napig tart. 1908 óta látogatható (akkor még csak le lehetett tekinteni a terem aljáig, azt nem tudom, hogy ezt a nagy mélységet fáklyákkal és gyertyákkal hogyan oldották meg?). 1957 óta van elektromos világítás.
A Grotta Gigante amúgy kutatási helyszínként is szolgál. A Trieszti Egyetem két geodetikai ingát telepített a barlangba, ezeket az ingákat védik a képeken látható fehér műanyag csövek (ezek a világ legnagyobb ilyen jellegű ingái). Ezek a szerkezetek lehetővé teszik a Hold és a Nap vonzásának hatásait, a hó súlyának hatásait az Alpokban, vagy a mélyben lévő folyók ár-apály hatásainak vizsgálatát. Ennek az az oka, hogy a hatalmas ingák a kis elmozdulásokat 40.000-szerése fokozzák és az már jó látható, mérhető. A terem nagysága még azt is lehetővé tesz, hogy ejtőernyős bázisugrásokat hajtsanak végre benne, erre kiépített ugróhely is van.
Akkor lássuk a barlangot. Olyan szempontból keveset lehet írni, hogy az egyik oldalon lemegyünk kb 500 lépcsőt, végig sétálunk az alján, majd a másik oldalon felmegyünk ismét 500 lépcsőt. Ennél azért sokkal bonyolultabb a dolog. Először is elámulunk a tényleg gigantikus méretés (ami valószínűleg a fotókról nem jön vissza). Majd megcsodáljuk a szép cseppköveket, miközben lassan sétálunk közöttük. A legalján kis kutatóállomás és oltár is található (oda nem lehet lemenni). A végén a panoráma lépcsőn lehet kimenni a barlangól, ott tényleg panoráma képet kapunk az egészről. Közben útba ejtük a már említett bázisugó létesítményt.
A kijárat pont ott van, ahol a kocsit letettük, tehát még keresgélni sem kell a parkolót.
Szerintem kiemelten megtekintendő hely, de az 500-500 lépcsővel számolni kell.
Érdemes a fényképalbumot is megnézni, ide csak néhány képet tettem fel kedvcsinálónak.
Vissza a főoldalra (katalógus)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése